Kako motivisati dete da nastavi sa učenjem srpskog posle probnog časa i isproba bar prvi paket učenja srpskog jezika?

(Ovde se radi o situaciji kada su i dete i roditelj prisutni na probnom času i roditelj je oduševljen kako to sve izgleda a dete ne pokazuje oduševljenje).

Razumevanje detetovih osećanja

Prihvati detetove emocije: Prvo i najvažnije, prihvati i poštuj detetova osećanja. Razumljivo je da dete može osećati strah, nesigurnost ili jednostavno nedostatak interesovanja.

Otvoreni razgovor: Pokušaj da razgovaraš sa detetom o njegovim osećanjima. Postavi pitanja kao što su: “Kako si se osećao/la tokom časa?”, “Šta ti se najviše svidelo, a šta ti je bilo teško?” Ovaj razgovor može pomoći da ga razumeš.

Postepeni uvod: Predloži detetu da isproba prvi paket časova kao test period. Naglasi da nije obavezan/a da nastavi ako mu se ne svidi, ali da je važno dati priliku nečemu novom.

Pozitivan stav: Pokaži svoje oduševljenje i entuzijazam. Detetu je važno da vidi tvoju podršku i veru u proces. Reci nešto poput: “Zaista mislim da ćeš uživati u ovome i da ćeš brzo napredovati.”

Nagrada i motivacija: Postavi male ciljeve i ponudi nagrade za njihovo postizanje. Na primer, “Ako završiš prvi paket časova, možemo proslaviti odlaskom u tvoj omiljeni restoran” ili “Posle svakog časa možemo provesti 10 minuta radeći nešto što voliš.”

Kako roditelj treba da se postavi?

Strpljenje i doslednost: Budi strpljiv, ali dosledan. Objasni detetu da je učenje srpskog jezika važno za porodičnu komunikaciju i povezivanje sa korenima.

Redovna rutina: Uspostavi rutinu koja uključuje onlajn časove kao deo dnevnih aktivnosti. Redovnost pomaže detetu da se navikne i smanji otpor prema novim obavezama.

Angažovanost roditelja: Pokaži aktivno interesovanje za ono što dete uči. Postavljaj pitanja o časovima, učestvuj u vežbama i podstiči dete da koristi nove reči i fraze u svakodnevnom životu.

Kako razgovarati sa detetom?

Za decu uzrasta 4-6 godina:

Primer razgovora:

“Vidi, stvarno mi se svidelo kako smo učili nove reči i igrali igre na srpskom. Hajde da probamo još nekoliko časova, pa ćemo zajedno videti kako nam ide. Možemo posle svakog časa raditi nešto zabavno!”

Za decu uzrasta 7-9 godina:

Primer razgovora:

“Razumem da ti možda nije bilo sve zanimljivo na prvom času, ali mislim da bi bilo sjajno da probamo još nekoliko. Pomažeš mi da komuniciramo bolje sa bakama i dekama, i mislim da ćeš brzo napredovati. Ako nakon nekoliko časova ne budeš zadovoljan/a, možemo se ponovo dogovoriti.”

Za decu uzrasta 10-11 godina:

Primer razgovora:

“Znam da si možda skeptičan/na, ali verujem da učenje srpskog može biti veoma korisno. Probajmo prvi paket časova, i ako ti se ne svidi, možemo preispitati naše odluke. Možeš mi reći šta ti je tačno bilo dosadno ili teško, i zajedno ćemo raditi na tome.”

Kako učiniti online časove prioritetom?

Postavljanje jasnih ciljeva: Postavi kratkoročne i dugoročne ciljeve za učenje srpskog. Na primer, “Naučićemo 10 novih reči svake nedelje” ili “Cilj nam je da možeš voditi jednostavan razgovor sa bakom do kraja godine.”

Povezivanje sa svakodnevnim životom: Pokušaj da povežeš srpski jezik sa detetovim interesovanjima. Ako voli crtane filmove, gledajte ih na srpskom. Ako voli da crta, zajedno crtajte i imenujte stvari na srpskom.

Konsultacija sa nastavnikom: Razgovaraj sa nastavnikom o strategijama koje bi mogle povećati detetovu motivaciju. Nastavnici imaju iskustva i mogu pružiti korisne savete i prilagođene metode.

S ljubavlju i podrškom,

Jovana Dačić